לימודי רפואה סינית, שיאצו, טווינה ועיסוי. לפרטים והרשמה : ת“א: 03-6815996, חיפה: 04-8720492
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 
 
 

אינטראקציות ותרופות

 
אינטראקציות בין צמחים לתרופות     שילוב בין צמחים לתרופות

עבודתו של מטפל סיני במאה העשרים ואחת מורכבת לעין ערוך מזו של מטפל קלאסי מאות שנים קודם לכן. לא רק תביעות אפשריות וצפיות גבוהות מצד המטופל – אחת הסכנות המשמעותיות בעידן המודרני הן אינטראקציות בין צמחים ותרופות. האינטראקציות יכולות להיות במישור הביוכימי ובמישור האנרגטי. מאמר זה סוקר את הסיכונים והיתרונות האפשריים בשילוב בין תרופות לצמחים ומציג אסטרטגיה ברורה לבניית פורמולת צמחים במטופל המקבל טיפול תרופתי לאורך זמן.

 
כיצד לשלב פורמולות צמחים במטופל הצורך תרופות    

המטפל ברפואה סינית בעידן המודרני אינו צריך לזהות צמחים, אך מאידך, עליו להכיר שמות של מחלות מערביות, לדעת לקרוא ולעקוב אחר בדיקות מעבדה ולהכיר את מכלול הטיפולים שעובר המטופל. אם פעם היה חשש להרעלת מטופלים בשל טעות בזיהוי צמחים, היום החשש הוא בהרעלת מטופלים על רקע אינטראקציה לא תקינה בין פורמולת צמחים לתרופה שהמטפל צורך. מאמר זה מפרט את דרכי ההימנעות מסכנות אילו.

 
אנרגטיקה של תרופות פסיכיאטריות: האלידול, לרגקטיל, ליתיום     תרופות המשפיעות על המוח

מאמר זה מתמקד בשלוש תרופות פסיכיאטריות: האלידול, לרגקטיל וליתיום, המשמשות לטיפול במצבים פסיכוטיים ובמניה דפרסיה. המאמר בוחן את התרופות בהיבט ביוכימי וקליני, במישור הנוירו-כימי ובהבנת תופעות הלוואי והציפיות הקליניות האפשריות. המאמר משווה את ההיבט הביוכימי עם ההיבט האנרגטי סיני. מודל זה מאפשר למטפל הסיני לשלב טיפול הרבולוגי או אחר, תוך המשך הטיפול התרופתי הקונוונציונלי של החולה.

 
אנרגטיקה של פרוזאק     השפעת הפרוזאק על המוח

פרוזאק היא תרופה נוגדת דיכאון, אובססיביות ואכילה בולמית. מאמר זה בוחן את המנגנון הפיזיולוגי של הפרוזאק, מנתח את השפעותיו הקליניות ואת תופעות הלוואי האפשריות שלו ומציג מודל להבנת השפעותיו על פי הראיה האנרגטית סינית. הבנת הפרוזאק דרך עיניים סיניות מציגה מודל המאפשר שילוב הטיפול בחולה הדיכאוני עם טיפולים משלימים נוספים מתחום הרפואה הסינית, כדוגמת צמחים או תזונה.

 
השפעות בין צמחים, תוספי תזונה ותרופות     אינטראקציות בין צמחים סיניים לתרופות

מאמר הכולל טבלה מפורטת של תרופות וצמחים שכיחים המקיימים אינטראקציה אפשרית בניהן. לחלק מהתרופות גם קישור למאמרים המפרטים את הפרמקואנרגטיקה (ההיבט האנרגטי) של התרופות. מומלץ לכל מטפל העוסק בצמחי מרפא אשר עבר את ההכשרה במסלול לימודי רפואה הסינית.

 
אנרגטיקה של קנאביס בראיה סינית    

הקנאביס הוא צמח המכיל טטראהידרוקנאבינול (THC) כחומר פעיל. מעלי הקנאביס ומפרחיו מכינים את המריחואנה והחשיש. הצמח מוכר בתרבויות רבות אם כי באופן מפתיע השימוש בסין היה לצרכי רפואה (בזרעים שמשלשלים ואינם משפיעים נפשית) ולתעשיית חבלים. כיום הצמח מוגדר כסם לא חוקי ברוב מדינות העולם. מאמר זה מפרט את ההשפעות השונות של הצמח ומעלה מודל אנרגטי סיני לפעולתו.

 
סטרואידים בהיבט מערבי וסיני למטפלים ברפואה סינית    

סטרואידים (קורטיזונים) הם הורמון טבעי וחיוני המיוצר בגוף על ידי בלוטת יותרת הכליה. למרות תופעות הלוואי הקשות של התרופה, השפעותיה לעתים כה דרמטיות, שהיא יכולה להציל חיים. מאמר זה סוקר את ההתוויות ותופעות הלוואי של התרופה, ומציג מודל סיני להבנתה ולגיבוש כלים העשויים להתמודד עם תופעות לוואי אלו. שילוב של שיטות טיפול סיניות הכוללות פעילות גופנית, צמחי מרפא, תזונה ודיקור עשוי לצמצם את התלות והנזקים בתרופה.

 
הרואין ואופיואידים אחרים     הרואין - המוות הלבן

הרואין, מורפין וחבריהם ה´תמימים´ יותר (קודאין ותרופות אחרות) הם השחקנים הראשיים בכתבה זו. נבחן את השפעותיהם על הגוף, נזקים אפשריים במצב אקוטי ובשימוש כרוני, תהליך הגמילה,וכמובן – מהן תכונותיהם האנרגטיות, מזווית הראיה הסינית.

 
נזקי עישון – רקע מערבי     עישון - גסיסת המוח

תערובת הסיגריה מכילה מעל 4000 חומרים שונים. בזמן העישון, חלקם מתנדפים ונכנסים לגוף כעשן. התר (שזה בעצם זפת) הוא הגורם העיקרי לנזק קרצינוגני, אך יש עוד חומרים רעילים המלווים אותו. העישון מהווה גורם סיכון בעיקר לסרטן, מחלות לב ומחלות נשימה כרוניות. את/ה מעשן ונבהלת מכל האמור לעיל? אל דאגה, במאמר זה תוכל למצוא גם אילו סיכונים נעלמים ואילו נשארים לאחר הפסקת העישון ואפילו הצעות לתכנית גמילה!

 
נזקי עישון – נקודת המבט הסינית     עישון - הרס  הצ´י והיין

ניתוח מעמיק של השפעתו האנרגטית של העישון על הגוף. הניתוח מתייחס להשפעה האנרגטית של רכיבים בודדים בעשן הסיגריה, וההשפעה הכללית של העישון. אז מה אפשר לעשות? במאמר אפשר למצא גם הצעות איך לטפל במעשנים, להקלה על הסימפטומים וגם כיצד (והאם) ניתן לסייע לגמילה.

 
אנרגטיקה של דופאמין לחולי פרקינסון    

ל-דופה היא תרופה ידועה המטפלת במחלת הפרקינסון. התרופה חודרת למערכת העצבים המרכזית והופכת לדופאמין. מאמר זה סוקר את השפעותיה של התרופה, תופעות הלוואי שלה, אינטראקציות עם תזונה ותרופות נוספות ומציע מודל אנרגטי הסיני אפשרי. המאמר מקושר למאמר נרחב הנוגע למחלת הפרקינסון.

 
אנרגטיקה של פרופיל-תיואוריציל לחולי היפרתיירואיד    

פרופיל-תיואוריציל הוא תרופה המפריעה לסינתזה של הורמוני בלוטת התריס ובכך מטפלת בבעיות של פעילות יתר של בלוטת התריס. מאמר זה בודק את ההשפעות הפרמקולוגיות של התרופה, בוחן אינטראקציות עם תרופות ומפרט תופעות לוואי. על סמך הנתונים הללו המאמר בונה מודל אנרגטי סיני להשפעות התרופה ומאפשר בכך יצירת בסיס לשילוב עם צמחי מרפא או טיפול סיני מתאים תוך תמיכה בעקרונות האנרגטיים של המטופל.

 
אנרגטיקה של אל-תירוכסין לחולי היפותיירואיד    

אל-תירוכסין הוא תחליף סינתטי של הורמוני בלוטת התריס ובכך מטפל בבעיות של פעילות חסר של בלוטת התריס. מאמר זה בודק את ההשפעות הפרמקולוגיות של התרופה, בוחן אינטראקציות עם תרופות ומפרט תופעות לוואי. על סמך הנתונים הללו המאמר בונה מודל אנרגטי סיני להשפעות התרופה ומאפשר בכך יצירת בסיס לשילוב עם צמחי מרפא או טיפול סיני מתאים תוך תמיכה בעקרונות האנרגטיים של המטופל.

 
אנרגטיקה של גלובן - דאוניל לחולי סוכרת    

גלובן הוא תרופה המפריעה לסינתזה המורידה את ערכי הסוכר בדם כנראה על ידי עידוד הפרשתו של אינסולין מתאי ביתא בלבלב. מאמר זה בודק את ההשפעות הפרמקולוגיות של התרופה, בוחן אינטראקציות עם תרופות ומפרט תופעות לוואי. על סמך הנתונים הללו המאמר בונה מודל אנרגטי סיני להשפעות התרופה ומאפשר בכך יצירת בסיס לשילוב עם צמחי מרפא או טיפול סיני מתאים תוך תמיכה בעקרונות האנרגטיים של המטופל.

 
אנרגטיקה של גלוקופאז´ לחולי סוכרת    

גלוקופאז´ הוא תרופה המעלה ניצול גלוקוז, מעכבת את ספיגתו ומעודדת גליקוליזה אנארובית. מאמר זה בודק את ההשפעות הפרמקולוגיות של התרופה, בוחן אינטראקציות עם תרופות ומפרט תופעות לוואי. על סמך הנתונים הללו המאמר בונה מודל אנרגטי סיני להשפעות התרופה ומאפשר בכך יצירת בסיס לשילוב עם צמחי מרפא או טיפול סיני מתאים תוך תמיכה בעקרונות האנרגטיים של המטופל.

 
אנרגטיקה של פניטואין לחולי אפילפסיה     מבנה של פניטואין

פניטואין היא תרופה נוגדת פרכוסים מטפלת בבעיות אפילפסיה. זוהי תרופה שכיחה ויעילה אך בעלת תופעות לוואי רבות. מאמר זה מציג את התרופה על התוויותיה ובעיותיה ומתייחס למודל האנרגטי הסיני המאפיין אותה. ההתייחסות לאינטראקציות אפשריות עם חומרים נוספים מאפשר למטפל לכלכל את אסטרטגיית הטיפול שלו במטופלים אפילפטיים אילו.

 
אנרגטיקה של אהיסטון לסובלים מאלרגיות     פריחה אלרגית

אהיסטון היא תרופה אנטי-היסטמינית ידועה המבטלת את השפעת ההיסטמין שהוא החומר המופרש בגוף וגורם, בין היתר, לתופעות האלרגיה. מאמר זה מפרט את השפעת ההיסטמין בראייה מערבית וסינית וכנגדו את השפעת נוגד ההיסטמין בזוויות דומות. היבט מיוחד מוקדש לצורך דיון בתופעות אנטי כולינרגיות שמאפיינות תרופה זו. המאמר מציג את תופעות הלוואי והתוויות הטיפול ומעלה מודל אפשרי לפעולה האנרגטית של התרופה, דבר שעשוי לשפר את שילוב הטיפול הפרמאקולוגי עם צמחי מרפא או תוספי מזון.

 
אנרגטיקה של קולחיצין לסובלים מקדחת ים תיכונית ושיגרון     פרח הסתוונית

קולחיצין היא תרופה המופקת מצמח הסתוונית. התרופה מפחיתה את התגובה הדלקתית בפרקים למחלות כמו שיגרון = גאוט או בקדחת ים תיכונית. מאמר זה מפרט את השפעת הקולחיצין בראייה מערבית וסינית בהקשר למחלות המתייחסות אליו. המאמר מציג את תופעות הלוואי והתוויות הטיפול ומעלה מודל אפשרי לפעולה האנרגטית של התרופה, דבר שעשוי לשפר את שילוב הטיפול הפרמאקולוגי עם צמחי מרפא או תוספי מזון.

 
אנרגטיקה של פרופראנולול לסובלים מחרדות ופלפיטציות    

פרופראנולול היא התרופה הראשונה שהתגלתה מקבוצת התרופות חוסמות ביתא. היא מכונה גם דראלין ומשמשת לטיפול פלפיטציות, רעד, יתר לחץ דם וחרדות הנובעות מסיבות שונות כמו פעילות יתר של בלוטת התריס, סוגי רעד שונים ובעיות לב וכלי דם. מאמר זה מפרט את השפעת הפרופרנולול בריאה מערבית וסינית. מבוא מורחב מוקדש לקבוצת התרופות המעקבות את האדרנלין בקולטנים מסוימים בגוף. המאמר מציג את תופעות הלוואי ומעלה מודל אפשרי לפעולה האנרגטית של התרופה, דבר שעשוי לשפר את שילוב הטיפול הפרמאקולוגי עם צמחי מרפא או תוספי מזון.

 
אנרגטיקה של ריספרדל על פי הרפואה הסינית    

ריספרדל היא תרופה לטיפול בחולי סכיזופרניה, אך נמצאת בשימוש נרחב גם בבעיות נוספות. כמו תרופות אחרות בקבוצה זו, ריספרידון אינה מרפאת את החולים אלא מקילה את התסמינים. מאמר זה סוקר את מנגנוני הפעולה של התרופה, ההתוויות השונות, תופעות הלוואי ומתאר את האנרגטיקה שלה על פי המודל הרפואה הסינית המסורתית. המאמר מציע מנגנון לשילוב התרופה עם טיפול הרבולוגי סיני.

 
אנרגטיקה של אקסטזי על פי הרפואה הסינית     סם המועדונים

אקסטזי ובשמו המדעי - MDMA הוא חומר כימי (סינטטי) שמיוצר במעבדות לא חוקיות. השימוש באקסטזי בארץ ובעולם בשנים האחרונות רחב מאוד, בעיקר במסיבות ולכן הוא נקרה גם ´סם המועדונים´. לעיתים הסם משאיר תופעות לוואי קשות שבהן אנו נתקלים בקליניקה. לתופעות אילו ,השלכות אנרגטיות אשר משפיעות על אסטרטגית הטיפול הסיני, התזונה המומלצת ופעולות שיקום הן במצבים אקוטיים והן בתהליכים ארוכי טווח.

 
אנרגטיקה של טופמקס על פי הרפואה הסינית     טופמקס

טופמקס היא תרופה נוגדת פרכוסים, החוסמת את התפשטות ההתקפים במוח. מאמר זה בוחן את המנגנון הפיזיולוגי של הטופמקס, מנתח את השפעותיה הקליניות ואת תופעות הלוואי האפשריות שלה ומציג מודל להבנת השפעותיו על פי הראיה האנרגטית הסינית. הבנת הטופמקס דרך עיניים סיניות מציגה מודל המאפשר שילוב הטיפול בחולה האפילפטי עם טיפולים משלימים נוספים מתחום הרפואה הסינית, כדוגמת צמחים או תזונה.

 
צמחים המעלים סיכון לפגיעה מקרינת שמש    

חשיפה לעור מועילה לבריאות אך עודף קרינה עלול להוביל להזדקנות עור מהירה ואף לנגעים סרטניים. האם יש צמחים שעלולים להחמיר תופעות אילו? מסתבר שרשימה לא קטנה של צמחים, בניהם צמחים מהרפואה הסינית חשודים בפוטו-סנסיטיביות, כלומר כאילו המעוררים את רגישות העור לקרינת שמש. מאמר זה מפרט את הסכנות, הצמחים האפשריים ודרכי התמודדות.

 
מטבוליטים משניים וחומרים פעילים בצמחים של עולם הרפואה הסינית     צמח הדיגיטליס מכיל גליקוזידים קרדיאלים

בנוסף לפחמימות, שומנים, חלבונים, ויטמינים, הורמוני צמיחה, זרזים ומעקבי נביטה, ישנם חומרים נוספים המייחדים את הצמח כצמח מרפא. מרכיבים אילו מכונים בשם מטבוליטים משניים. מנגנוני ההגנה של הצמחים שונים מאילו של בעלי חיים. הצמחים אינם יכולים לברוח מן הטורפים שלהם. לכן, במרוצת השנים, הם סגלו מנגנונים ייחודיים. חלק מאותם חומרים ייחודיים מאפיינים את צמחי המרפא שאנו והמזון שאנו משתמשים בהם.

 
דטוקסיפיקציה, ניקוי רעלים לפי הרפואה הסינית     ניקוי רעלים ברפואה הסינית

דטוקסיפיקציה היא סילוק רעלים מהגוף. לשם הבנת המושג עלינו להגדיר מהו רעל? ההגדרה הקונוונציונלית לרעל ברורה אך לעתים מרחיבים אותה להרעלה ברמה התאית ואפילו האנרגטית. הרפואה הסינית מתייחסת לחום ורעילות. מאמר זה מפרט מהן שיטות טיהור הרעלים ואילו צמחים מעורבים בכך.

 
השפעת צמחים על תפקודי הכבד והסיכונים במשלב עם תרופות    

תגובות לא רצויות על רקע שימוש בצמחי מרפא יכולות להתרחש במספר סיטואציות. בחלקן הצמח רעיל או בעל השפעה חזקה ובחלקן, תהליכים מטבוליים של הגוף מובילים לרעילות הצמח. במאמר זה נתמקד בתפקידו של ציטוכרום P450 הנמצא בעיקר בכבד ובהשפעת צמחים סיניים על תפקודי הכבד.

 
צמחים מגנים על הכבד    

תגובות לא רצויות על רקע שימוש בצמחי מרפא יכולות להתרחש במספר סיטואציות. בחלקן הצמח רעיל או בעל השפעה חזקה ובחלקן, תהליכים מטבוליים של הגוף מובילים לרעילות הצמח. במאמר זה נתמקד בתפקידו של ציטוכרום P450 הנמצא בעיקר בכבד ובהשפעת צמחים סיניים על תפקודי הכבד.

 
למה צמחים מסוימים אינם מאושרים על ידי משרד הבריאות?    

בשנים האחרונות קיימת, בקרב ציבור המטפלים הסיניים, תחושת רדיפה מצד משרד הבריאות. המתייחסת לפסילת צמחים שונים לשיווק בארץ. במאמר זה אסביר את התהליכים המלווים רישוי צמחים. למען גילוי נאות אציין כי אני חובש שני כובעים: זה של המטפל הסיני החפץ ברישוי ומגוון צמחים רב ככל שאפשר וזה של אחד מארבע חבר הוועדה של משרד הבריאות, שם עלי לפסול שימוש בצמחים מסוימים העלולים לסכן את הציבור.

 
ניקוי רעלים מהגוף לקראת חג האביב    

חג האביב, הנקרא גם חג החירות, מתאפיין בניקיונות מסוגים שונים כמו ניקיונות הבית וניקיונות הנפש (ואולי הכוונה לחירות הפנימית). ייתכן שזוהי הזדמנות לבצע גם ניקיון גוף, אך בוודאי שהמצות אינן התרומה לכך. אך מהו ניקיון גוף, או בלשון הרפואית - דטוקסיפיקציה?

 
הגדרות ממסדיות של צמחי מרפא וצמחי תועלת סינים    

רפואת צמחים מסורתית היא גישה טיפולית המתבססת על שימוש בצמחים או חלקי צמחים שעברו עיבוד מינימאלי לצורך טיפול במחלות ולשיפור הבריאות. דיווחים שליליים על השפעת הצמחים זוכים לכותרות שערורייתיות בעוד שמחקרים הנוגעים להשפעות חיוביות של הצמחים מקבלים מיקום צנוע. מאמר זה סוקר את מיקום צמחי המרפא בעולם המערבי, את ההתקדמות במיסוד התחום והצעדים שעדיין נותרו על מנת להנגיש תחום חשוב זה לציבור תוך שמירה על זכויותיו ובריאותו.

 
 
 
תוכן מקצועי
   
הכנה למבחנים
תזונה סינית
צמחים
דיקור סיני
מקצועות המגע
גוף נפש
מידע קליני
ילדים
נשים
לימודי המשך
השמה מקצועית
פורום רפואה סינית
תמורות בקהילה
מדריך מטפלים
תמורות חדשות
אודות תמורות
 
 
לימודים בתמורות
 
:שם מלא  
:טלפון
:מייל
:תחום
:איזור
 
שלח

 
 
   
   
Copyright © 2024 Tmurot. v12.15.10
בניית אתר ו אחסון אתר: ווב דאטה קום  |  עיצוב אתר: ליעד שר  |  שיווק באינטרנט - דייז