לימודי רפואה סינית, שיאצו, טווינה ועיסוי. לפרטים והרשמה : ת“א: 03-6815996, חיפה: 04-8720492
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 
 
 

מחלות וטיפולים

 
הדיסלקציה וסיווגה בהתאם לתסמיניה    

"לקות למידה" הינו מושג כוללני אשר מתייחס לקבוצת הפרעות הטרוגנית המתבטאת בקשיים משמעותיים ברכישת מיומנויות בסיסיות בלמידה. המאמר שלפניכם מתאר את הסיווגים השונים של דיסלקציה בהתאם לתסמיניה השונים.

 
הגישה המשולבת להפרעות שינה בתינוקות     הדגמת טיפול בתינוק

בחודש הראשון לחייו הרך הנולד ישן כשני שליש מהיממה. בהדרגה משך השינה מתקצר עד לשליש מהיממה בגיל המבוגר. הקניית הרגלי שינה נכונים בשנות הילד הראשונות מאפשרת צמצום תופעות כמו בעיות ברמת קשב, יכולת ריכוז, למידה וזיכרון הנובעות מהפרעות בשינה. כמו כן לשינה יש קשר לתפקודים פיזיים כמו גדילה, מערכת חיסונית וחילוף חומרים. מאמר זה דן בהרגלי השינה של התינוק והילד ומקנה כלים מעשיים, בחלקם המבוססים על הרפואה הסינית, כדי לשפר את שנת התינוק והשקט המשפחתי הנובע מכך.

 
שיאצו טיפולי בילדים     שיאצו כחוויה וכטיפול

תנועה, מגע ונשימה מהווים כלי טיפולי. הם מאפשרים לילד לחוות את עצמו דרך גופו ולפתח מודעות עצמית והרגלים נכונים. בילדים שאינם מורגלים בקשר עשוי הטיפול בשיאצו להוות חוויה מתקנת וערוץ תקשורת חדש. מאמר זה מתאר את עקרונות הטפול בשיאצו (או טווינה) בילדים, משך זמן טיפול מתאים לפי גיל ואת תחומי הטיפול בהם הוא יכול להועיל ביותר. המאמר כולל קישורים לשיטות טיפול על פי בעיות ספציפיות.

 
מורכבות הטיפול בילדים בטיפולי מגע כמו שיאצו או טווינא     שילוב של אנרגיה פשוטה עם תקשור מורכב

עבודה על ילדים דומה במקרים מסוימים לעבודה וטרינרית. לא תמיד אנו מבינים מה הבעיה של הילד, בעיקר אם הוא קטן. לעיתים הילד מסוגל לתקשר אבל גם אז הוא יכול להתלונן על סבל באזור מסוים בגופו בעוד שבפועל כואב לו במקום אחר. דבר זה נובע לא פעם מההתייחסות הסביבתית לבעייתו (האימא מדגישה לילד: 'תספר לדוד איך כואבת לך הבטן, נכון שכואבת לך הבטן מאוד?'). מאמר זה מתייחס למורכבות הטיפול בילד וההתייחסות להורים ולסביבה.

 
מחלות ילדים וחיסונים    

במאמר זה, ננסה להבין מדוע ילדים קטנים חולים יותר בתקופת עונות המעבר והחורף, איך ניתן לעזור, כדי להקטין את התחלואה, מקומם של החיסונים במניעת מחלות ואיך בכל זאת מטפלים כשחולים – טיפים שימושיים להקלה על חום, נזלת ובעיות אוזניים.

 
כאבי ראש בילדים     כאבי ראש

כאבי ראש בילדים היא תופעה מאוד שכיחה. הרצאה זו הועברה ע'י ד'ר אנדריאה ניסנקורן במסגרת יום עיון משותף לצוות הגנטי – נוירולוגי ולצוות המרפאה המשלימה לילדים של בית חולים וולפסון. המאמר מדגים מנגנונים נוירולוגים אפשריים לתופעת כאבי הראש, מציין סוגי כאבי ראש שונים ומתאר היבטים קליניים של המחלה. המאמר כולל את התפיסה הסינית המתקשרת לכאבי ראש בילדים ודרכי סיוע אפשריים.

 
צורות טיפול בילדים    

בניגוד למבוגרים, ילדים קטנים או ילדים עם רמת קוגניציה נמוכה אינם נוהגים להתמסר לטיפול שלם בשקט ובעיניים עצומות. תהליך הטיפול בשיאצו בילד הינו אקטיבי ודינאמי ודורש דמיון רב ויצירתיות מצד המטפל/ת. מאמר זה מעלה מספר רעיונות משחק, חיקוי, הדמיה ושימוש במכשירי עזר לשיפור והעשרת התהליך בשיאצו.

 
אוטיטיס מדיה (דלקת באוזן התיכונה)    

דלקת באוזן התיכונה היא מחלה נפוצה בילדים צעירים. לרבים, יש התקפים חוזרים. הרפואה הסינית מציעה טיפול מונע במצבים אלו. פירוט על הסיבות לאוטיטיס מדיה חריפה וכרונית לפי הרפואה הסינית והצעה לנקודות דיקור המתאימות לטיפול במחלה.

 
התוויות נגד לטיפול בילדים     החשיבות לרופא הממיין ולמטפל

מאמר זה דן בהתוויות נגד לילדים תוך שימת דגש על שיטות הטיפול המקובלות והבעייתיות בטיפול במצבים ייחודיים לילדים מתחום התפתחות הילד ובעיות כגון תסמונת טורט. היעדר מחקרים אפידמיולוגים בתחומי הרפואה הטבעית מקשה מאוד על מיון במצבים שונים. מאמר זה אינו פותר את בעיות המיון אך נותן כלים לממיין, באילו מקרים עליו להעדיף הימנעות מטיפול מסוים.

 
הפרעות פוסט טראומטיות בילדים    

PTSD = Post Traumatic Stress Distress היא הפרעה חרדה פוסט טראומטית. לצערינו, נושא כלל אינו זר במדינת ישראל ותושבי ישראל חווים בעיה זו במישורים שונים. המאמר מתמקד בהשפעת הטראומה על ילדים החווים רצף אירועים אלימים. המאמר נכתב לפני גל הפיגועים והטרור האחרון בארצנו ומועלה לאתר דווקא משום הרלבנטיות שלו כעת. הערות במישור האנרגטי הסיני ומודל עבודה קבוצתי בשיאצו מאפשרים הבנה רחבה יותר של התופעה.

 
הפרעות שינה בילדים בראייה משולבת     מעבדת שינה

טיפול בהפרעות שינה בילדים דורש גישה משולבת הכוללת אבחון מערבי, אבחון סיני, הדרכת המשפחה והילד ופיתוח הרגלים שונים. לעתים הפרעת השינה נובעת מגורמים רפואיים אשר דורשים אבחון מורכב יותר. הבנת הפיזיולוגיה של השינה מאפשרת למטפל הסיני אבחנה בין תופעות המתקשרות לפגיעה ביין לבין אילו המתקשרות לפגיעה ביאנג, ובהתאם לכך חידוד אסטרטגית הטיפול. מאמר זה מציג את המנגנונים וההפרעות הקשות, כאשר שלמרות שפע המושגים הרפואיים הוא שווה את מאמץ הקריאה.

 
אבחון והערכת עיכוב בהתפתחות ופיגור שכלי על רקע מחלות גנטיות     כרומוזומים בתסמונת דאון

פיגור שכלי הוא אחד האבחנות הקליניות החשובות אשר האתיולוגיה והפתולוגיה שלהם עדיין לא ברורה במלואה. אבחון מוקדם מאפשר טיפול מתאים בילד ובמשפחתו, התאמת ציפיות, ייעוץ גנטי להורים ולצאצאים ועוד. מאמר זה מבוסס על הרצאתה של ד'ר דורית לב - מנהלת המכון הגנטי בבית חולים וולפסון וכולל קישור לנספח מושגי יסוד בגנטיקה והיבטים קליניים ואנרגטיים להבנה והתמודדות עם התסמונות הגנטיות השונות.

 
שיאצו בחולים עם ניוון שרירים נדיר    

עבודת סמינר הבוחנת את השפעת הטיפול בשיאצו על מטופלים הסובלים ממחלת עצב שריר גנטית המתבטאת בניוון שרירי ייחודי. העבודה עוקבת אחר ארבעה מטופלים וסוקרת את התנאים והמגבלות המאפיינים טיפולים במקרים אילו.

 
הרטבות לילה בילדים בראיה של הרפואה הסינית והמערבית     הרטבות לילה בגישת הרפואה המערבית והסינית

הרטבת לילה נחשבת לבעיית ההתפתחות הנפוצה ביותר בקרב ילדים. מצפים מילד שיפסיק להרטיב באופן ספונטאני בין גיל 2-4. התופעה מוגדרת כשחרור לא רצוני של שתן במצב של שינה מעבר לגיל ארבע. מבחינים בין הרטבה ראשונית, כלומר מצב בו הילד מעולם לא הפסיק להרטיב, לבין הרטבה שניונית, כלומר מצב בו היתה הפסקה לתקופה של לפחות 6 חודשים ואחר כך חלה רגרסיה (נסיגה). מאמר זה מפרט את הסיבות להרטבת לילה ואת דרכי הגישה הטיפולית בבעיה זו.

 
מערכת חיסונית ותחלואת תינוקות בראי הרפואה הסינית והמערבית     טיפול בילדים לפי הרפואה הסינית

מערכת החיסון מגנה על הילד בפני מחלות שונות. אך מה עושים כאשר הילד מנוזל תמידית? כאשר הילד מבלה יותר ימים בבית בשעה שאנו מסבסדים את הפעוטון? האם עלינו להאמין למוכר בחנות הטבע שתכשיר זה או אחר יחזק את המערכת החיסונית של התינוק? ואולי בכלל לא צריך לחזק אותה? מאמר זה עושה סדר בתחום החיזוק והפיזור אצל ילדים ומתמקד במיתוסים נפוצים באוכלוסיה

 
תולעי מעיים על פי הרפואה הסינית והרפואה המערבית     תולעי מעיים והטיפול ברפואה הסינית

תולעי המעיים הן מכה מטרידה ונפוצה, בעיקר בין ילדי הגן. רוב מקרי ההדבקה תוקפים ילדים בגילאי 5 עד 14 שנים. ההדבקה בתולעים כה שכיחה עד כי כ-30 אחוז מהילדים ברחבי העולם סבלו לפחות פעם אחת מזיהום בתולעים. מאמר זה סוקר את השיטות הנפוצות ברפואה המערבית והמשלימה ומצרף הדרכה להורים, למטפלים ולצוות גני הילדים.

 
הגישה החינוכית וטיפולית לילדים עם תסמונת פראדר ווילי     ילד עם השמנה על רקע תסמונת פרדר ווילי

תסמונת פראדר ווילי נובעת לרוב מחסר מקטע גנטי בכרומוזום 15. התסמונת מתבטאת בהפרעה קיצונית במרכז השובע במוח המוביל להיעדר הרגשת שובע נורמאלית, השמנה קיצונית בגיל צעיר ולעתים גם פגור שכלי או לקויות למידה המלוות בבעיות התנהגותיות ורגשיות. מאמר זה מציג תיאור מקרה של ילד הלוקה בתסמונת זו וסוקר את הכלים העומדים לרשות המטפל בתחום הממסדי והמשלים.

 
הפרעות קשב וריכוז - יתרונות הטיפול הצמחי     הגישה ברפואה משלימה לילד עם הפרעות קשב

מאמר זה נכתב כיוון שנדמה, כאילו התופעה הנקראת הפרעת קשב וריכוז / היפראקטיביות, הפכה למגיפה בקרב ילדינו. אפילו מבוגרים מתחילים להיות מאובחנים וכולם נוטלים ריטלין. הורים רבים מגיעים גם לסף דלתנו – המטפלים האלטרנטיביים - במצוקה ועם שאלות והתלבטויות רבות, שלא הצליחו לקבל עליהן מענה. מאמר זה יציג את ההפרעה ויציע טיפולים בעזרת צמחי מרפא, עפ'י הגישה המערבית והסינית.

 
הגישה החינוכית וטיפולית לילדים בעלי לקות שפתית עם בעיות בשיום ושליפה    

לקות שפתית בילדים מטופלת לרוב על ידי קלינאי תקשורת אולם לקהל המחנכים והמרפאים כלים נוספים אשר עשויים לתרום לתוצאות הטיפול. המאמר סוקר תחום זה ומציג תיאור מקרה של ילד הלוקה בבעיות שיום ושליפה. ההתמקדות היא בכלים מעשיים העומדים לרשות המטפל בתחום הממסדי והמשלים.

 
הגישה החינוכית וטיפולית לילדים עם הפרעות קשב והתנהגות    

הפרעות קשב והתנהגות הן תופעה שכיחה המטופלת בשיטות שונות, מהן תרופתיות. מאמר זה מציג תאור מקרה של ילד ומפרט מתודולוגית את הדרך להתמודדות עם התופעה הן במסגרת הפרטנית (מול הילד לבדו) והן כאשר הוא במסגרת חברתית / לימודית. המאמר גם סוקר את הכלים העומדים לרשות המטפל בתחום הממסדי והמשלים.

 
הפרעות קשב וריכוז – תקציר עבודת גמר (2007)     הגישה בשיאצו לילד עם הפרעות קשב

עבודת גמר זו עוסקת בנושא הפרעות קשב וריכוז בילדים. העבודה מציגה את הגישה המערבית ואת גישת הרפואה הסינית לבעיה, ומביאה סיפורי מקרה של טיפול בארבעה ילדים הסובלים מהבעיה.

 
מחלות עצב שריר מולדות ופרוגרסיביות     פה דג בילד עם דיסטרופיה מיוטונית מולדת

הרפואה המודרנית מאפשרת לנו לאבחן ולעתים אף למנוע לידת ילדים עם תסמונות גנטיות קשות. בשנים האחרונות מצליחים לאתר יותר גנים פגועים המיוחסים לתסמונות שבעבר אבחנתם הייתה קלינית בלבד. אבחון מוקדם מאפשר טיפול מתאים בילד ובמשפחתו, התאמת ציפיות, ייעוץ גנטי להורים ולצאצאים ועוד. מאמר זה מבוסס על הרצאתה של פרופסור טלי שגיא מנהלת היחידה הנוירולוגית ילדים בב'ח וולפסון וכולל גם רקע אנטומי, פיזיולוגי ואנרגטי להבנה והתמודדות עם התסמונות השונות.

 
הגישה לשיאצו במצבים ספסטיים בילדים     הטיפול בילד עם שיתוק מוחין

ילדים עם מצבים ספסטיים סובלים מטונוס שרירים מוגבר. במקרים רבים מדובר בתופעות מולדות כמו בשיתוק מוחין, אך תופעות אילו יכולות להיות נרכשות במהלך החיים, כמו במקרים של דלקת מוחית או תסחיף שפגע במוח. המאמר מתמקד בטרמינולוגיה שכיחה במצבים אילו, מציין את הגישה והאסטרטגיה לעבודה עם ילדים ונושא קישור לסמינר על שיתוק מוחין.

 
התמודדות עם כאב בילדים בראיה משולבת- ר.מערבית רפואה סינית     הטיפול בכאב ברפואה הסינית

ילדים רבים פונים לטיפולים משלימים על רקע כאבים שונים: בגיל צעיר התלונות השכיחות הן כאבי בטן וכאבי אוזניים. בגיל בוגר יותר מופיעות תלונות של כאבי ראש, 'כאבי גדילה' וכאבים טרום וויסתיים. גם כאבים על רקע טראומה ותהליכי שיקום, שכיחים לצערנו, בין הפונים. מאמר זה מפרט גישות טיפול משלימות מתוך רפואה הסינית, המבוססות על ההנחה שגם כאב על רקע אורגאני וגם כאב על רקע נפשי נובעים כתוצאה מליקוי באיזון האנרגטי ברבדים עמוקים יותר

 
עבודה בשיאצו בילדים עם פיגור שכלי     טיפול בילד עם פיגור שכלי

הטיפול בילדים עם פיגור שכלי מחייב הבנת מקור הבעיה, הגדרה ותיאום ציפיות עם ההורה ושאיפה לתרום לילד בתחומים בהם ניתן לשפר את מצבו. מאמר זה מפרט את סוגי הפיגור, הסיבות לפיגור שכלי ממקור טרום ואחר לידתי, ומתייחס לאסטרטגית הטיפול הנלוות בהתאם למצבו הבריאותי של הילד, מצבו הקוגניטיבי, רמת תמיכת המשפחה ואלמנטים סביבתיים.

 
עבודה בשיאצו בילדים עם בעיות התנהגות ונפש     מורכבות וקשיים

בעיות רגשיות והתנהגותיות בילד מתבטאות בצורות שונות כמו התפרצויות ואובדן שליטה, הרטבה, אי קבלת מרות, סף תסכול נמוך ועוד. לילדים רבים פחדים וחרדות, ביטחון עצמי לקוי ויכולת ריכוז נמוכה. לעתים ילד מאובחן כלוקה בהפרעת קשב בשעה שהוא נושא דיכאון. מצבים אילו מאובחנים על ידי פסיכיאטר ילדים, אולם למטפל בשיאצו יש יכולות תרומה משמעותיות. מאמר זה סוקר את הבעיות והאסטרטגיה הטיפולית.

 
עבודה בשיאצו בילדים עם בעיות תקשורת ואוטיזם     כשצריך אוזן קשבת

אוטיזם היא הפרעה קשה במיומנות חברתית, פגיעה ביכולת התקשורתית תוך עניין סטריאוטיפי ועיסוק חוזר בתנועות או חפצים מסוימים. מאמר זה מפרט את מורכבות הטיפול בילד האוטיסט, מתאר את המאפיינים הקליניים וההתנהגותיים שלו, ומתייחס בעיקר לאסטרטגיה הטיפולית, ליעדי הטיפול בילד ולעקרונות הטיפול בשיאצו ובטווינה.

 
עבודה בשיאצו עם ילדים עם בעיות יציבה     נערה עם סקוליוזיס

יציבה לקויה מתפתחת כבר בגיל צעיר ויכולה להיות מושפעת מגורמים פיזיים, תורשתיים, תרבותיים או נפשיים. היציבה גם משפיעה על הנשימה וזרימת הדם ולפיכך גם על היבטים פיזיים ונפשיים אחרים. מאמר זה מפרט את צורות היציבה הלקויה, מתייחס ליעדים הטיפוליים של ליקויי יציבה, מפרט את שלבי הטיפול ומעלה עקרונות בבחירת תרגילים לבית.

 
עבודה בשיאצו עם ילדים עם בעיות ראיה ועיוורון     ראייה ועיוורון

עיוורון בילד מוגדר אם הילד אינו יכול לראות או שהוא רואה תחושות אור בלבד. על הילד לעבור בדיקות ראיה מספר פעמים בחייו. בעבר עיוורון נחשב ביפאן לתכונה חיובית ואף נדרשת לצורך טיפול ברפואה סינית ככלל ובשיאצו כפרט. מאמר זה מפרט את היעדים המתבקשים בטיפול בילד עם בעיות הראיה. המאמר מתייחס גם לדרך בה ניתן להקנות לילד ולמבוגר העיוור יכולות טיפול בשיאצו.

 
שיאצו וכלים אחרים להתמודדות משפחתית עם מחלות כרוניות בילדים    

מחלה כרונית נחשבת לבשורה מרה עבור ההורים והסביבה הקרובה. ההורים והילד עוברים שלבים שונים בהתמודדות משלב קבלת הבשורה המרה, דרך איסוף מידע ועד ליצירת שגרה חדשה ויציבה. לכל שלב צרכים והתמודדות משלו. מאמר זה סוקר את השלבים השונים בתהליך ההתמודדות ומתייחס לשיאצו ככלי עזר טיפולי בילד ובמשפחתו.

 
דילמת החיסונים - בעד או נגד    

לאורך השנים מתקיים ויכוח על נחיצות החיסונים. מהם הטיעונים של התומכים ומהם טיעוני המתנגדים? על מה מתבסס כל צד? האם ניתן ליישב בין שתי הגישות הסותרות? על החיסונים, המחלות שעומדות מאחורי החיסונים, הסיכונים והיתרונות, ניתן לקרוא במאמר זה.

 
מערכת החיסון בראיה משולבת    

מערכת החיסון אחראית על שמירת בריאות הגוף. מאמר זה סוקר את ההיבטים השונים של מערכת החיסון בדרש על הראיה הסינית ומספק כלים ראשוניים להבנת תופעות עמוקות של מחלות מערכת החיסון. זהו מאמר מבוא למאמר הדן במחלות אוטואימוניות בילדים אשר מתעמק באספקטים התוקפניים של מערכת החיסון, כלומר במחלות "עודף".

 
הגישה למחלות אוטואימוניות בילדים על פי הרפואה הסינית המסורתית     פנדה זה לא רק דובי חמוד

מחלות אוטו-אימוניות הן קבוצת מחלות בהן נוגדנים ולימפוציטים מסוג T תוקפות תאים ורקמות גוף וגורמת להרס שלהן במקום לתקוף פולשים חיצונים. מחלות אילו מהוות גורם תחלואה ותמותה שכיח בנשים בגיל הפוריות אך יכולות לפקוד כל גיל, לרבות ילדים. במאמר זה נתמקד בקבוצת המחלות האוטואימוניות השכיחות בילדים.

 
 
 
תוכן מקצועי
   
הכנה למבחנים
תזונה סינית
צמחים
דיקור סיני
מקצועות המגע
גוף נפש
מידע קליני
ילדים
נשים
לימודי המשך
השמה מקצועית
פורום רפואה סינית
תמורות בקהילה
מדריך מטפלים
תמורות חדשות
אודות תמורות
 
 
לימודים בתמורות
 
:שם מלא  
:טלפון
:מייל
:תחום
:איזור
 
שלח

 
 
   
   
Copyright © 2024 Tmurot. v12.15.10
בניית אתר ו אחסון אתר: ווב דאטה קום  |  עיצוב אתר: ליעד שר  |  שיווק באינטרנט - דייז