לימודי רפואה סינית, שיאצו, טווינה ועיסוי. לפרטים והרשמה : ת“א: 03-6815996, חיפה: 04-8720492
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 
 
 

פילוסופיה סינית

 
רפואה סינית - מבוא - הכל על רפואה סינית     מפת הדאו - סמל הניגודים המשלימים

גולש הנפגש לראשונה עם הרפואה הסינית, כדאי שייקרא מאמר זה תחילה. מה היא 'רפואה סינית'? איך הגיעה הרפואה הסינית מסין למערב? מהם הרעיונות העומדים מאחורי השיטה? במאמר המבוא ניתן תשובות לשאלות אלו, נסביר את המונחים הבסיסיים המשמשים אות הרפואה הסינית: יין, יאנג וצ'י ונעשה היכרות עם מערכת המרידיאנים – ערוצי האנרגיה בגופנו. נסביר גם איך קשורים 'עודף', 'חסר' וחסימות לאיזון האנרגטי של הגוף, מה קורה כשיוצאים מאיזון, וכמובן – איך אפשר להחזירו…

 
הומוסקסואליות בראיית הרפואה הסינית     הומוסקסואליות בסין

לכבוד יום הגאווה, אנו מציגים מאמר המתייחס לתופעת ההומוסקסואליות בראיית הרפואה הסינית. המאמר מציג את ההתייחסות ההיסטורית לאורך שושלות סין ומתייחס להיבטים השונים בתפיסה הטאואיסטית והקונפוציונית. ההתייחסות הסינית נטולת דעות תיאולוגיות מוסריות אך כוללת היבטים חברתיים ורפואיים שונים, בניהם התייחסות רפואית פרקטית לאיזון מצבים בהם יאנג ויאנג או יין ויין נפגשים. המאמר מציג קישור לאתר רפואה הומו-לסבי ישראלי מפורט.

 
המתכון הסיני לחיים ארוכים     טאי צ´י - השימוש בכוח חסר הגבולות

מה יש לחכמים הסינים להגיד בנושאים של שמירה על איכות חיים והארכת תוחלת החיים? לחיות חיים מתונים, בהתאם לחוקי הטבע, לא להפריז בשום דבר ולא להתמקד בשיטה אחת, להשלים כל אבדן קטן ולעסות את הפנים – אלו הן רק חלק מההמלצות.

 
משמעות הפחד בעולם הסיני    

מסתבר, שכאשר אנחנו אומרים ´פחד´, וכאשר הסינים אומרים ´פחד´, אנחנו לא מתכוונים ממש לאותו הדבר. בעולם המערבי, בדרך כלל אנחנו מתכוונים ל´חרדה´, כלומר כל החששות שיש לנו מ´מה יקרה אם…´. הסינים מסתכלים על העולם בצורה פרקטית יותר, ומסתדרים עם מה שיש, עם מה שבא, ולכן ה´פחד´ אצלם הוא יותר במובן של בהלה, פחד ממשהו מפחיד שקרה עכשיו, בהפתעה. מבחינתנו, חשוב להיות ערים להבדלים האלו בעיקר כשאנו קוראים או מסתמכים על ספרים שתורגמו מסינית. המילה היא אולי אותה מילה, אבל המשמעות שנותנים לה בתרבויות שונות, היא שונה.

 
חלק א´: יין ויאנג (ומושגים הקשורים אליהם)     מפת הטאי צ´י בראי הדאו

במילון זה מוצגים מונחי יסוד של הרפואה הסינית וקישור אל מאמר הבהרה נרחב יותר. בחלק א´ מופיעים מונחים הקשורים ליין ויאנג (הגדרה בסיסית ומונחים הנגזרים ממנה).

 
תפיסת המין בראייה סינית     הדאו של המין

פעילות מינית נחשבת בתפיסה הסינית לפעולה חיונית, טבעית וללא כל הילה דתית או מוסרית. על פי התפיסה הסינית יחסי המין בן בני הזוג מאפשרים העברת אנרגיה תוך רווח הדדי. הגבר גומע מן היין של האישה והאישה מתחזקת מהיאנג של הגבר. האורגזמה היא חלק חשוב לשני הצדדים והתפיסה הרפואית הסינית ממליצה להאריך את ההנאה לזמן ממושך ככל האפשר. כל מה שרצית לדעת על המין בראייה סינית ולא העזת לשאול...

 
תורת חמש הפאזות בעולם הרפואה והפילוסופיה הסינית     מעגל הפאזות

לרגל הקרבה לטו בשבט, קשה להתעלם מאלמנט העץ המלווה אותנו בכל תחום בחיינו. תורת חמש הפאזות (אלמנטים) הוא ניסיון מרתק לצור הקבלה בין המאקרו הסובב אותנו למיקרו – גופינו ומצב האיזון שלנו. מאמר זה חושף את הקורא לתכונות הפאזות השונות, להיבטים הנפשיים והפסיכולוגים המיוצגים על ידי כל פאזה ולמערכות הגומלין בניהן. מאמר זה פותח צוהר למתעניינים במעגלים המופלאים של החיים ומכוון אותנו לכל פאזה בנפרד ולפאזת העץ בפרט.

 
חלק ב´: חומרים בסיסיים ברפואה הסינית (צ´י, דם, תמצית ונוזלי הגוף)     חומרים ברמתם הראשונית

במילון זה מוצגים מונחי יסוד של הרפואה הסינית וקישור אל מאמר הבהרה נרחב יותר. בחלק ב´ מופיעים מונחים הקשורים לחומרים הבסיסיים מהם מורכב גוף האדם: צ´י (על סוגיו השונים), דם, תמצית החיים ונוזלי הגוף. מוצגים גם מונחים הקשורים לכל אחד ממושגי היסוד האלו.

 
אסכולות בפילוסופיה הסינית – קונפוציוניזם בראיית ההסטוריה     מציוריו של מסטר  יואיצ´י קוו´אדה

אזכור קצרצר של מייסדי ועיקרי האסכולות העיקריות בפילוסופיה הסינית. מסתבר שלקונפוציוניזם היו הרבה זרמים והתפצלויות במהלך השנים. השפעתם לא היתה רק השפעה אקדמית, אלא השפעה ממשית על המערכת הפוליטית-חברתית בסין, ועל האופן שבו הסינים תופשים את העולם.

 
הרמוניה בפילוסופיה סינית עם קשר לטיפול בצמחים     קיסר. שר. משרת ומוביל - ארבעת מרכיבי הפורמולה

מה משמעות המונח ´הרמוניה´, ברמת הפרט, ברמת החברה וברמת הטבע? מי נושא באחריות לשמירה על ההרמוניה וליצירתה, ואיך כל העניין יכול להתקשר לקביעת פורמולות של צמחים.

 
הדאואיזם     הדאו - אחדות בין ניגודים משלימים

התפיסה הדאואיסטית מתחילה בתפיסה קוסמולוגית של יחסים המתקיימים בקוסמוס. בעולם יש גורמים נוספים מלבד האדם – כלומר, הטבע. לכל הגורמים בטבע יש תפקיד משמעותי במערכת היחסים הקוסמית. בדאואיזם, קיים הרעיון של מינימום הפרעה לתהליכים, כמה שפחות לשבש את ההרמוניה בעולם, אך לא במובן של התמסרות לעולם הטבעי (כמו כמה תפיסות המקובלות בימינו אנו). הדאואיזם מכנה זאת בשם דאו – ´דרך´. ה´דאו´ יכולה להיות מובנת כ´עולם התופעות´ שסביבנו, ומטרתנו היא להתערב בה כמה שפחות, על מנת שתמשיך לתפקד בצורה הרמונית. איך עושים את זה? על ידי ´אי-עשייה´…אבל זה לא אומר לשבת ולא לעשות שום דבר!

 
הבודהיזם והדאואיזם     פסל הבודהא. האיש שהגיע להארה

הבודהיזם צמח מתוך הדאואיזם, והוא בעצם מספק תשובות לשאלות שנותרו ללא מענה בדאואיזם. שאלת הסבל שבקיום האנושי היא שאלת מפתח בבודהיזם, והתשובה לה טמונה בביטול היצרים והתשוקות. נשמע פשוט? לא כל כך…המקדשים הבודהיסטים נועדו לסייע בידי האדם להגיע למצב של ריכוז פנימי, ועל ידי כך להבנה של עולם התופעות, והשתחררות מהצורך לחזור ולהתגלגל בו.

 
תפיסת הזמן בפילוסופיה הסינית    

דע מניין באת ולאן אתה הולך… במערב, אנו מחלקים את הזמן ל´עבר´, ´עתיד´ וביניהם נדחק לי ה´הווה´, יחידה חמקנית, שגבולותיה אינם מוגדרים היטב. לסינים, לעומת זאת, יש רק הווה מתמשך...

 
תורת האיברים לפי הרפואה הסינית    

כמו הרפואה המערבית, גם הרפואה הסינית מתייחסת לפיזיולוגיה של האיברים הפנימיים. באופן מפתיע (או לא כל כך מפתיע), יש התאמה, ברוב המקרים, בין האיברים כפי שרואה אותם הרפואה המערבית, לבין תפקודם ברפואה הסינית. הרפואה הסינית מגדירה 12 איברים, הנחלקים לשישה זוגות. כל זוג מורכב מאיבר 'ייני' ומאיבר 'יאנגי'. האיברים מקושרים ל- 12 מרידיאנים, הנקראים על שמם. מהם האיברים ותפקודיהם – על כך במאמר זה.

 
חלק ג´: האיברים הפנימיים ברפואה הסינית     הלב מלך האיברים

במילון זה מוצגים מונחי יסוד של הרפואה הסינית וקישור אל מאמר הבהרה נרחב יותר. בחלק ג´ מופיעים מונחים הקשורים לאיברים הפנימיים של האדם (לפי הרפואה הסינית) – 12 האיברים העיקריים המסווגים לפי איברים יינים מלאים ואיברים יאנגים חלולים. כמו כן מוזכרים מושגי יסוד הנקשרים לאיברים: שלושת המחממים, אברי האקסטרה וארבעת הימים.

 
ראש השנה הסינית     ראש השנה הסיני

ראש השנה הסיני חל החודש. מאמר זה מסקר את הלוח השנתי הסיני (הדומה במפתיע ללוח העברי), מציג את המסורות המתאימות ומאפשר לכל קורא לגלות את החיה המסתתרת בליבו ואת אופיו בהתאם להורוסקופ המסורתי הסיני. מאמר זה גם מקשר לטיול חורפי מיוחד הנעשה בסוף החודש לרגל אירוע זה.

 
חלק ד: חמש הפאזות ברפואה הסינית     חמש הפאזות כראי לטבע

במילון זה מוצגים מונחי יסוד של הרפואה הסינית וקישור אל מאמר הבהרה נרחב יותר. בחלק ד´ מופיעים מונחים הקשורים לחמש הפאזות - תפיסה בפילוסופיה הסינית, שהשתלבה ברפואה הסינית. התפיסה מציגה את הקשר בין גוף האדם לטבע הסובב אותו ומגדירה חמש פאזות דינאמיות המשתנות ללא הרף ומקימות קשר של בניה ובקרה בניהן.

 
ששת האיברים המיוחדים ברפואה הסינית המסורתית     המוח - אחד מששת האיברים המיוחדים

בנוסף ל- 12 האיברים היינים והיאנגים הקלאסיים, קיימים עוד 6 ´איברי אקסטרה´: הרחם, המוח, מח העצמות, העצמות, כלי הדם וכיס-המרה. איברים אלו קשורים לתפקודיהם של האיברים והמרידיאנים הקלאסיים (ומרידיאני האקסטרה), ואין להם מרידיאן הנקרא על שמם.

 
צ´י – אנרגיית החיים     ?כיצד ניתן להזין בצ´י את הגוף

הצ´י הוא אנרגית החיים (vital energy), הכוח העומד מאחורי כל שינוי ותופעה בטבע. מאמר זה סוקר את מקורות הצ´י, את הדרכים להשיג אותו במקורות חיצוניים ואת האופן בו יש לנקוט על מנת שלא לבזבז ממנו יותר מדי. דרך חיים המתבססת על תזונה נכונה, נשימה ותנועה נכונה יכולה לפצות על אובדן צ´י מולד המורש מן ההורים ולשפר תחומי רבים בחיינו.

 
משמעות הכתב הסיני     שנת הקוף הסינית

אחת השאלות המעניינות שנשאלות ושיש להן קשר למערך האידיאי המתפתח בסין הוא מה תפקיד הכתב הסיני בהתפתחות דפוסי החשיבה. מאמר זה משווה בין התפתחות הכתב הסיני לכתבים בעלי מבנה פונטי כמו העברית ופותח צוהר להבנת ההבדלים התרבותיים שהובילו להתפתחות הפילוסופיה והרפואה הסינית. המאמר מקושר לכתבה העוסקת באידיאוגרמות של מושגים רפואיים.

 
שלושת האוצרות: צ´י, ג´ינג, שן     ונועל אוצרות על מנעול ובריחים

שלושת האוצרות, הם הרכיבים הבסיסיים של החיים, לפי הרפואה הסינית. צ´י הוא הכח העומד מאחורי כל תנועה ושינוי בעולם ובגופנו, ולכן הוא מאד חיוני לחיים. ג´ינג, הוא החומר הבסיסי ממנו אנו נוצרים, והוא אחד המקורות לצ´י של גופנו, ולכן גם עליו לא נרצה לוותר כל כך מהר. השן מייצג את התודעה והכשרים המנטליים שלנו, רוח החיים, והוא מושפע מאד מן הצ´י והג´ינג. מאמר זה מציג את שלושת האוצרות ומסביר את חשיבות איבר הכליות (כפי שהוא נתפס ברפואה הסינית) בשמירה עליהם.

 
השפעת הסביבה על האדם – Feng Shui     פעמון רוח תורם לאנרגית הבית

האדם מהווה חלק אינטגרלי של הסובב אותו ולפיכך, כל המקיף אותו משפיע באופן משמעותי על בריאותו ועל איכות חייו. בסין פותח מדע ה´פנג שואי´ (שפירושו: רוח ומים), המסייע לאדם בבחירת מקום מגורים המאפשר שמירה ושיפור בריאותו של האדם והצלחתו בחיים, או שיפור מקום מגוריו הנוכחי, על מנת להתאימו למטרות אלו. הסינית מיחסים חשיבות רבה לסביבה בה נמצא הבית (סביבה שקטה, בסביבה כפרית, מומלצת יותר, כמובן) ולעיצובו הפנימי של הבית. מדע ה´פנג שויי´ מציב את הכללים הנאותים לעיצוב.

 
השפעת ארבעת עונות השנה על האדם     כמו בקיץ קרני החמה

לפי הרפואה הסינית, האדם הוא מיקרוקוסמוס, הנוהג לפי אותם כללים של הטבע (המאקרוקוסמוס) בעם הוא חי. לפיכך, על האדם להתאים את סדר חייו ואת פעילויותיו לחילופי העונות. להיות פעיל יותר באביב ובקיץ, העונות ה´יאנגיות´ יותר, ולהפחית פעילות בעונות הסתיו והחורף, העונות ה´ייניות´ יותר, המתאימות למנוחה ולהתכנסות פנימה. הנחיות אלו ועוד יוצגו במאמר זה.

 
השפעת סדר היום על האדם     שעון השמש והחול הגיע עד הקו

כמו שאר האספקטים של החיים (שינה ותזונה, למשל), גם הפעילות של האדם צריכה להיות מותאמת לבעולם הסובב אותו (לטבע). הטבע נע ופועל במחזוריות יומית, וכך גם האדם אמור להתאים את פעילותו: להשכים עם הזריחה, לעבוד במהלך היום ולנוח עם שקיעת השמש. לפיכך, בעונות שונות יהיו זמני הפעילות של האדם שונים. שגרת חיים סדירה מסייעת ביצירת הרמוניה בגוף ומאפשרת זרימה תקינה של האנרגיה בגופו של האדם.

 
חשיבות השינה לפי הרפואה הסינית     האם הנשמה באמת עפה לכוכבים בזמן השינה?

שינה היא המנוחה החשובה ביותר במהלך היום. השינה היא הזמן שבו יש לגוף הזדמנות לחדש את עצמו. גם השינה, כמו שאר פעילויות האדם, צריכה להיות מתואמת לעולם הסובב אותנו. לפי ראיית הרפואה הסינית, אנרגיית היאנג (פעילות, אור, חום) שולטת במשך היום, ואילו אנרגיית היין (פחות פעילות, חושך, קור וכו´) היא השולטת בלילה. בזמן השינה, יש האטה בפעילות הגוף, לכן הזמן המתאים ביותר לשינה הוא הלילה, שבו אנרגיית היין באה לידי ביטוי. במאמר זה מוצגות המלצות הרפואה הסינית לשינה טובה, עם נגיעה קלה בבעיות השינה שעלולות להופיע כשאנו מגיעים לחוסר איזון.

 
צ´י גונג – אימון הצ´י העצמי    

פירוש המושג צ´י גונג הוא אימון, או משמעת של הצ´י העצמי. צ´י גונג היה בשימוש בסין לפחות משנת 400 לפני הספירה. קיימים זרמים רבים בצ´י גונג, אך כולם מתבססים על תרגילים, שאמורים לתרום לבריאות האדם ולאריכות חיים. למרות שקיימים מספר אלפים של תרגילי צ´י גונג שונים, רוב תרגילי הצ´י גונג מבוססים על תאום בין שלושה מרכיבים: נשימה, מנח או תנועה ספציפית המשתלבת עם תבנית הנשימה והדמייה המלווה את הנשימה ואת המנח (או את התנועה).

 
יין ויאנג ומקור הסמל שלהם ברפואה סינית     יין ויאנג - ניגודים משלימים

יין ויאנג הם עמודי התווך ברפואה הסינית. הם מייצגים ניגודים המשלימים זה את זה בטבע ובאדם. לעתים קיים עירוב בין התפיסה המערבית של הניגודים לבין התפיסה הסינית. מאמר זה מציג את התפיסה ברפואה הסינית לגבי הניגודים הקיימים בטבע ואת ההשלכות הרפואיות הנובעות מכך.

 
אידיאוגרמות – הכתיבה הסינית של מושגים רפואיים     יאנג

הכתב הסיני יכול לחבר משמעויות קונקרטיות למשמעויות אבסטרקטיות. כך המושג מקבל ביטוי גרפי שאות רגילה אינה יכולה לתת. מאמר זה סוקר מושגי יסוד ברפואה הסינית ומציג לצידם את האידיאוגרמות, הרעיונות המבוטאים כציור. בדרך זו ניתן להבין את התפתחות המושג והרעיונות הפילוסופים העומדים מאחוריו.

 
הנסיך הקטן והטאואיזם    

חיבור הבוחן ציטוטים נבחרים מספרו של אנטואן דה-סנט אקזופרי: הנסיך הקטן, בראי טאואיסטי. בחיבור זה מתייחסים לאופן ההתבוננות של האדם בסביבתו החיצונית והפנימית, היכולת לחיות בהרמוניה עם הטבע, להתאים את הציפיות לאפשרויות ולגלות את הסודות הקטנים של החיים.

 
הרפואה הטבעית - מהי?    

מה היא רפואה טבעית? מדברים עליה, מזכירים אותה בהקשר של תורות ריפוי שונות (סינית, צמחים, נטורופתיה ועוד), הכניסו אותה לפרסומות, מדברים עליה כבר בבתי החולים, אך האם מישהו ניסה להגדירה, ובעיקר, להסביר במה היא שונה מרפואה שאינה טבעית?

 
רגשות האש וביטויים ביחסים בין אישיים     אלמנט האש

לכבוד ל'ג בעומר אנו מציגים את פאזת האש. במאמר זה מוצג גישור מעשי בין האלכימיה של העידן הישן והתפיסה של העידן החדש, זהו גשר בין מזרח למערב. הדיון מתמקד על 'מפת הרגשות' ככלל ועל יסוד האש כמערכת הרגשית שברפואה הסינית.

 
סיפורו של אפס     הטאו. האפס והאין סוף

כיצד נולדו המספרים? למה השבוע מונה שבעה ימים בדיוק? למה הנצרות שרפה אנשים שהאמינו בקיום המספר אפס? מה הקבלה עשתה עם כל המידע הזה והאם למספרים יש משמעות נוספת מעבר למניה ומיקום סידורי? כל זאת במאמר הסוקר את האפס מנקודת מבט של הקדמונים ועד (כמעט) היום. מאמר זה נותן פרספקטיבה לרעיון הנומרולוגי הסיני, העברי ועוד.

 
מערכות הגנה ואקולוגיה בראי הפילוסופיה הסינית    

האנושות הולכת ונוכחת מידי יום ביומו בעובדה שאורח חייה מוכתב במידה רבה על-ידי סביבתה. מאמר זה סוקר את נקודות החפיפה בין מבנה כדור הארץ להרכבו של הגוף האנושי ומדגיש את ההשפעות החיצוניות והפנימיות על הטבע והאדם.

 
אסטרולוגיה סינית    

על פי תפיסות סיניות עתיקות, כל אדם מקבל ברגע לידתו, מלבד הגנטיקה האישית שלו, גם גורל מאוד מסויים. לכן לאדם ישנה האפשרות למימוש הפוטנציאל הגלום בו - היכולת להגיע לגבול העליון או אל השפל של פס הגורל שלו. הכל למעשה בחזקת צפוי, אבל הרשות נתונה. בהתאם להשקפת עולם זו, גם יחסם של הסינים לאסטרולוגיה מעוגן במסורת חזקה. מאמר זה פותח צוהר לתפיסות האסטרולוגיות הסיניות.

 
ארבעה עמודי גורל    

על פי תפיסות סיניות עתיקות, כל אדם מקבל ברגע לידתו, מלבד הגנטיקה האישית שלו, גם גורל מאוד מסויים. לכן לאדם ישנה האפשרות למימוש הפוטנציאל הגלום בו - היכולת להגיע לגבול העליון או אל השפל של פס הגורל שלו. הכל למעשה בחזקת צפוי, אבל הרשות נתונה. בהתאם להשקפת עולם זו, גם יחסם של הסינים לאסטרולוגיה מעוגן במסורת חזקה. מאמר זה פותח צוהר לתפיסות האסטרולוגיות הסיניות.

 
אסטרולוגיה סינית ומדע    

האם המזל הוא מזל בלבד, או שכמו צ'י מולד יש לנו מזל מולד? האם כשאנו הולכים לאסטרולוג קובעים לנו את העתיד או מעריכים את מגמות הגורל והמזל בדומה לברוקר המעריך את הסיכויים בבורסה? מאמר זה פותח צוהר נוסף לשאלת הגורל ולאסטרולוגיה הסינית.

 
שיאצו והזיכרון הטיפולי     המוח המופלא

האם הגוף אוצר את היתרונות הניתנים לו בעת טיפול? ואם כן, אילו מנגנונים מאפשרים לו לשמר זיכרון טיפולי זה? המאמר סוקר היבטים משולבים פילוסופיים ומעשיים ומציג מודל חוויתי וישומי על הזיכרון הטיפולי. כמו כן המאמר מציג השלכות פרקטיות על הטיפול בשיאצו ועל הקשר עם המטופל.

 
על ראש השנה הסיני ושנת השור     ארץ ושמיים. התחלה וסוף. יין ויאנג

לפני שנים רבות התבוננו הסינים בשינויים המתחוללים באופן סדיר, רצוף וקבוע בטבע ובעיקר בתופעות של אור וחושך, בהירות וכהות. מהרגע בו התעצבה והתגבשה תפיסה זו, כל תופעות הטבע הוסברו דרך הדינאמיקה המשתנה שבין היין ליאנג. מאמר זה סוקר את רעיון ראש השנה הסיני, את סימן השור ואת הקשר לפאזת האדמה.

 
השוואת מיתולוגיות עולם עם הרפואה הסינית העתיקה     האחד בתרבויות השונות

תפיסת הטאו בתרבויות, דתות ומיתולוגיות שונות. האם הטאו הוא האלוהים? האלוהות? הטבע? המאמר סוקר את הדתות העיקריות וכן מיתולוגיות של תרבויות עתיקות כמו, הסינית, ההודית והטיבטית שבמזרח הרחוק, תרבות המאיה והאצטקים שבאמריקה ותרבויות אפריקאיות או אירופאיות ומשווה אותן לפילוסופיה הסינית, תפיסת הטאו והיין והיאנג.

 
חמשת הפאזות ברפואה הסינית ואומנות אחזקת הגינה    

חמשת הפאזות קרי חמשת התנועות נתפסות בעיניי כאחד שהוא הכל. כשלב בתוך שלב, כתנועה בתוך מכלול אשר ניתן להפרידו רק באמצעות שבריר של שנייה, בעזרת מקוד תשומת הלב - ממש כמו צלם שתופס בתמונה את "הרגע" שהיה שם, ולא נראה לעין. מאמר המחבר בין פילוסופיה סינית עתיקה לבין עולם הגננות והצמיחה מן האדמה.

 
המוזיקה בעולם הרפואה הסינית    

העולם הסיני הבין שאין דברים סטטיים. מתוך זה נוצרה תפיסת חמשת הפאזות. תפיסה זו מציגה את המעברים בטבע כפי שהם באים לידי ביטוי בעונות השנה, בהתפתחות וגדילה, במערכות הגוף השונות, במצבי הרוח וגם בעולם המוזיקה. עולם הריפוי הסיני יודע להיעזר בצלילים כדי לחזק או לבקר פאזה מסוימת כדי להביא את המרידיאן הפגוע לאיזון. מאמר זה מציג את הצלילים המוזיקליים והשפעתם על איברי הגוף השונים.

 
כמה קטנים אנו ביקום וכמה גדולים יחסית לחלקיק הבודד    

אנו יודעים שחיידקים רבים גודלם מיקרון, קטנים פי עשר, לפחות מגודל תא הומאני קטן, אך מספרם גדול פי 10 ממספר כל התאים שלנו בגוף המונה "רק" 100 טריליון תאים. למעשה, יתכן שלכל תא ותא בגוף ישנה מודעות בזעיר אנפין. המאמר בוחן את הנקודה בה המודעות מתחילה או מסתיימת, מציג סרטון זום בדגש על גוף האדם ומתייחס ליחסי הגודל בין החלקיק ליקום, כשאנו אי שם במקום טוב באמצע...

 
זן, בודהיזם וטאו מתוך חכמת המזרח של ניסים אמון    

פרק מתוך ספרו של ניסים אמון: חכמת המזרח, המתאר את התפתחות הזן בודהיזם על רקע הטאואיזם הסיני. כאן אנו נחשפים לעולם המחשבה וההתנהגות הבודהיסטי כפי שצמח והתפתח בסין ומשם התפשט אל המזרח, לסיפורי זן ולחיבור עם העולם הפנימי שלנו.

 
 
 
תוכן מקצועי
   
הכנה למבחנים
תזונה סינית
צמחים
דיקור סיני
מקצועות המגע
גוף נפש
מידע קליני
ילדים
נשים
לימודי המשך
השמה מקצועית
פורום רפואה סינית
תמורות בקהילה
מדריך מטפלים
תמורות חדשות
אודות תמורות
 
 
לימודים בתמורות
 
:שם מלא  
:טלפון
:מייל
:תחום
:איזור
 
שלח

 
 
   
   
Copyright © 2024 Tmurot. v12.15.10
בניית אתר ו אחסון אתר: ווב דאטה קום  |  עיצוב אתר: ליעד שר  |  שיווק באינטרנט - דייז